Facebook

האריה, מלך החיות, החליט להרוויח גם מעסקי הנדל"ן. לא יתכן, אמר האריה, שכל ציפור ביער תבנה לה קן ואני לא ארוויח מזה משהו. בשביל מה אני מלך היער, רטן כשהיה רק עם הלביאה, רק בשביל הכבוד? רוצה גם כסף, אמר האריה, והלביאה הנהנה בראשה ולטפה את רעמתו בכפותיה הגדולות.

למחרת, כאשר כל חיות היער ירדו לאגם ללגום את מי הבוקר, וללחך מעט עשב טרי, פרסם האריה את החלטתו. "כל מי שבונה לו בית ביער, כך היה כתוב בהודעה, צריך לשלם לי מס. ומי שלוקח משכנתא יצטרך לשלם לי ריבית". כך, ללא הודעה מוקדמת, שינה האריה את כללי המשחק ביער, ובבת אחת פרצה מהומת עולמים.

מה פתאום לשלם לאריה, הזדעק הנמר, גם אני טורף חשוב ואף פעם לא ביקשתי לעצמי דבר. מה הוא חושב לעצמו, התריס הקרנף, ככה לשנות סדרי עולם מבלי לשאול, להתייעץ, להקים איזו וועדה שתשקול גם אפשרויות אחרות... ככה סתם...
 

והקוף אסף סביבו חיות רבות, והשמיץ את האריה אישית: האריה פרזיט, אמר בקול נמוך, בטלן שחושב שמגיע לו הכול, לא ראיתי אותו מתאמץ להביא פרנסה. זו רק הלביאה שצדה להם אוכל, הוא לא נוקף אצבע בבית שלו... וחיות היער הנהנו בראשם ונענעו את זנבן לאות הסכמה עם דברי הקוף.

החלטתו של האריה הפכה לשיחת היום, ולא הייתה פינה ביער שלא נשמעה בו נהימה כעוסה, יבבה נרגנת, או ציוץ רוגש. בצר להם פנו החיות אל השועל, הידוע בפקחותו הרבה, ושאלו בעצתו. "לא יכול להיות שעל כל בית שנבנה נצטרך לשלם מס כל כך גבוה לאריה" שטחו בפני השועל את טענתם, "וגם איזה עתיד יש לגורים שלנו?" הוסיפה הג'ירפה בכאב גדול.
 

שמע השועל את דבריהם בכובד ראש, ופרץ בצחוק גדול: "איפה אתה גר, ידידי הנמר, ואיפה הבית שלך, גבירתי הזברה?" שאל, "הרי לחיות היער אין בכלל בתים! ולמה המס החדש מטריד אתכם בכלל???" הסתכלו החיות מבוישות זו על זו, והבינו כי המהומה הייתה לשווא. כשאין בתים, הסבירה אנטילופה צעירה לחברתה, בעודן פוסעות ללגום מעט מים באגם, אין גם מס על הבתים...
 

כי מה שיוצר את עליית המחירים הוא הביקוש המטורף. מחיר המזון מטפס כי אנחנו לא באמת יודעים לעשות חרם של צרכנים. מחירי הדירות עולים, בין השאר, כי אנחנו לא מסתפקים כבר בדירת שלושה חדרים בלי מעלית, עם מטבח פשוט ושירותים אחד. זה מה שצריך זוג צעיר עם ילד או שניים. כי בגיל 28, כשרק התחלת את הקריירה, והמשכורת לא משהו, אתה לא באמת צריך דירת ארבעה חדרים, עם סוויטת הורים, מטבח מושלם ושירותי אורחים. זה יכול לחכות...

המציאות השתנתה, אבל הביקוש נשאר באותה הרמה. מחירי הבתים עלו במאה אחוז, אבל אף אחד לא מוותר על חתונה פלצנית שחומסת את שאריות החיסכון של ההורים, וגם את התקציב של האורחים. וכשנכנסים לדירה החדשה לא חייבים לקנות רהיטים חדשים, טלוויזיה בגודל של מגרש כדורגל, מטבח מתוקתק ושלחן אוכל חדש. אני יודע שחלק יגידו שאני משבית שמחות, אבל זה לא אני שאחראי לעליית מחירי הדירות, וגם אני מודאג, כמו כל ההורים, איך הילדים שלי יסתדרו פה עם יוקר הבתים והמחייה.
 

לא צריך את פיקחות השועל כדי להבין שכשאין ביקוש גם אין עליית מחירים. וברור שלאריה (וגם לכל טייקון) אין אלוהים, ואיפה שהוא יוכל הוא יעלה מחירים ויטיל מיסים. (תודה ליוסי אש על ההשראה)

פעם אנשים היו צריכים לשמור רק על הכסף שלהם, היום חשוב לשמור על הכח שלכם יותר מאשר על הכסף.
בטח תהיתם לעצמכם לא פעם: ״למה אריאל כל פוסט שלו מעלה לאתר הפרטי שלו?״
התשובה בגוף השאלה: כל טקסט שאני כותב גוגל יכול לסרוק אותו - למה שאני אתן את כח הקידום הזה למישהו אחר בשם צוקרברג ולא לעצמי?
אז כל פוסט שלי קודם כל עולה לאתר הפרטי שלי - גוגל סורק את הפוסט - יודע שהוא פרטי שלי ורק לאחר מכן אני נותן את הכח שלי למארק.
אמנם מארק לא יגבה מאיתנו לעולם כסף עבור פוסטים או בכלל עבור הפרופיל פייסבוק שלנו, אבל הוא גובה מיליארדי דולרים מהעסקים כדי לפרסם בפלטפורמה שלו.
ואם אני כבר כותב חומרים - זה יכול לקדם אותי להיות ראשון בגוגל במשהו - לא משנה במה - אני שמח - ואין סיבה שאתן את זה לפייסבוק שלא שייך לי.

וגם אתם קוראים חביבים, יש לכם דף עסקי? יש לכם בלוג באיזה פורטל גדול? מעלים תוכן לא משנה לאן? קודם כל תעלו את החומר לאתר הפרטי שלכם.
תתנו למנועי החיפוש להבין שזה חומר שלכם יש עליו קניין רוחני קודם כל!!!

תחסכו את המס לאריה וכל חומר תעלו לאתר הפרטי שלכם ורק לאחר מכן לדף העסקי.
אל תהיו תלויים בפייסבוק - מארק משנה את התנאים שלו חדשות לבקרים ואתם כפופים לקריזות שלו ושל חבריו למזללה.

יום יבוא ויהיה לכם אתר גדול עם מאות תכנים פרטיים שלכם שאנשים יגיעו אליו אוטומטית בצורה אורגנית דרך גוגל ותחסכו בעתיד את הצורך בלהשקיע בקידום ממומן בפייסבוק. 

שמח לעזור מכל הלב:)
שבוע טוב
 

איך להימנע מתשלום מס לנדל״ן דיגיטלי