Facebook

האם אתם מכירים עיקרון שאומר - מספיק שישנו אדם אחד שעושה את מה שאתם רוצים לעשות ומגיע לתוצאה שאליה אתם שואפים להגיע, זה אומר שגם אתם יכולים . עיקרון זה מזוהה במילה מודלינג . אומרים שהצלחה משאירה סימנים. אם אנחנו רוצים ליצור הצלחה בכל  תחום שמעניין אותנו ומרגש אותנו, עלינו למצוא אדם אחד לפחות שהגיע לתוצאות זהות למה שאנחנו שואפים להגיע.

אם תסתכלו על החיים של כל האנשים המצליחים, אנשים שמגשימים את עצמם, מקימים עסקים גדולים, מובילים חיי תשוקה, מימוש, עושים את מה שהם אוהבים ומנהלים חיים שלהם כאשר הם אחראיים עליהם, ניתן לזהות 7 מפתחות שהם קיימים אצל כל אחד ואחד מהם. אם אתם רוצים להגיע לתוצאות זהות ולייצר הצלחה מבחינה אישית, עסקית, זוגית ועוד, קחו 7 מפתחות אלו ותהפכו אותם לחלק בלתי נפרד מהחיים שלכם. הנה הם:

7 מפתחות להצלחה אישית ועסקית

מפתח מספר 1 – התלהבות

מחקרים קובעים שהתלהבות זו אחת התכונות הבולטות והמובילות על מנת להגיע למטרות שלנו, על מנת להמשיך הלאה, להתמלא במוטיבציה כל פעם מחדש עד שמגיעים לתוצאה הרצויה. הכוונה לתלהבות שבאה מבפנים, עמוק מהלב, דבר שגורם לכם להתרגש, לעשות את הפעולות בכיף. אם אתם רוצים לעשות משהו ואתם לא עושים אותו, דוחים אותו, זה אומר שאינכם מתלהבים מדבר זה או שעדיין לא הגדרתם באופן מדויק מה אתם רוצים ומה תהיה המשמעות של הדבר הזה עבורכם בחיים כאשר תשיגו אותו. התלהבות זאת האש שבתוכנו, היא זו שמבעירה אותנו כל הזמן, דוחפת אותנו קדימה, עוזרת לנו להסתכל על האתגרים ועל הקשיים בחיים כאתגרים שבקלות ניתן להתגבר עליהם. התלהבות זאת האנרגיה שנותנת כוח לנוע קדימה, להיות יצירתיים, לפעול, לצעוד קדימה, להתסכל על התמונה הרחבה.

התלהבות זה האור, זאת התשוקה שיש בלב. אם אתם מרגישים שאתם עושים משהו בלי תשוקה, בלי התלהבות,כנראה אתם נמצאים במקום הלא נכון. קודם תמצאו את הדבר שנותן לכם את אותה ההתלהבות, שמעלה לכם אנרגיה, מרגש אתכם. אם תסתכלו על כל האנשים המצליחים, כל אלו שעשו דברים גדולים, התגברו על קשיים בדרך, המשיכו הלאה, לא ויתרו, מה שהניע אותם הייתה ההתלהבות. אבל התלהבות בלבד זה לא מספיק.

מפתח מספר 2 – אמונות מגבילות

מפתח מספר 2 – אמונה ומערכת האמונות –אמונה זאת וודאות של 100% שיש לי בנוגע לדבר מסוים, אמונה זה כמו שולחן שעומד יציב עם 4 רגליים. כדי להצליח בחיים כפי שאתם שואפים להצליח, עליכם לזהות מהן האמונות שלכם ועד כמה הן מצמיחות ומקדמות אתכם. האמונה החשובה כאן זאת  אמונה שלמה וחזקה שיש לאדם בעצמו, בדרך שלו, ביכולות שלו. החיבור בין ההתלהבות והאמונה הזו מייצרת כוח עצום, אנרגיה מדהימה. כאשר יש לנו אמונה חזקה במה שאנחנו רוצים להשיג וביכולת שלנו ואנחנו מוסיפים לכך התלהבות, זה יוצר מתקון מצוין להצלחה. הפוך יהיה המצב אם יש לכם המון התלהבות אבל מערכת האמונות שאינה תורמת להתקדמות שלכם, היא רק מעכבת אתכם ובאיזשהו שלב היא גם תשפיע על ההתלהבות. לכן מפתח מספר 2 – האמונה שלכם ומערכת אמונות תומכת ומקדמת היא קריטית. אנחנו מקבלים בחיים רק מה שאנחנו מאמינים שמגיע לנו לקבל ואנחנו יכולים לקבל.

ישנם לא מעט מקרים של הישגיות יוצאת מן הכלל בזכות האמונה החזקה שאכן אפשרי להגיע לתוצאה. תחשבו על דבר הכי גדול שהצלחתם לעשות בחיים שלכם – עשיתם אותו למרות שהיה מאתגר, היה גדול כי האמנתם שאתם יכולים והתלהבות רק הציטה והוסיפה לאמונה זו.

מפתח מספר 3 – אסטרטגיה

האם אתם מכירים אנשים שמוצאים דבר שמאוד מלהיב אותם, הם אוהבים ורוצים לעשות אותו או להשיג אותו, יש להם גם אמונה בכך שישיגו את הדבר ואז הם רצים מיד לביצוע, עושים פעולות ועושים, עד שמגיעים לנקודה שהם עוצרים ואומרים – לא מבין למה לא השגתי בסופו של דבר כלום מזה, לא יצא כלום, אולי אף מרגישים יותר מבולבלים, אבודים, ייתכן שאפילו רוצים לוותר, ההתלהבות יורדת או לגמרי נעלמת... מה קרה כאן? אותם אנשים כל כך מתלהבים מהרעיון או מהמטרה שהם שוכחים לעשות דבר אחד מאוד חשוב – לבנות אסטרטגיה מאוד ברורה ומוגדרת.

מהי אסטרטגיה למעשה? זו תכנית פעולה אבל לא רק, היא מעבר לזה. אסטרטגיה למעשה היא הראיה שלי לטווח ארוך במה שקשור לאותה המטרה – לא רק פעולות שאני עושה ורוצה לעשות עכשיו אלא מהי התוצאה שאני רוצה להשיג מתוך כל הפעלות האלו, איזה פעולות עלי לבצע כל יום, אילו אנשים אני צריך ליצור קשר שיעזרו אולי להוציא את הפרויקט לפועל, האם אני הולך להיות לבד בביצוע הפעולות או יהיו עוד אנשים, במה עוד זה כרוך, האם יש הוצאות בכך, האם אני צריך סכום כסף מסוים, איזה החלטות עלי לקבל על מנת שגם הפעולות בסופו של דבר יצאו לפועל, מה עלי לפתח ולעבוד אצלי באישיות על מנת שהפעולות יהיו יותר אפקטיביות, אולי אתם צריכים לעבוד על הערכים שלכם, אולי תצטרכו לקחת מנטור בדרך כדי שהוא ידע לכוון ולתמוך לאורך הדרך, אולי תצטרכו לזהות אם יש מחסום פנימי או פחד מסוים שעלול לעצור אתכם ולחסום אתכם,  האם יש תכנית למדידת הפעולות והתוצאות כתוצאה מהפעולות ועוד ועוד

אנטוני רובינס, מנטור גדול ומצליח בעולם אומר  שאם אתם רוצים להצליח בחיים ולהגיע לכל מטרה,לא משנה באיזה תחום זה יהיה, מה תרצו להשיג, לקבל או להיות, הדבר החשוב ביותר לפני שאתם יוצאים לפעולה זה - האסטרטגיה שלכם – כיצד למעשה תגיעו למטרה הזו כיצד, תקבלו את התוצאה. התלהבות לפעמים מובילה לכך שאנחנו שוכחים דברים אחרים שהם מאוד חשובים, לכן כאשר אתם מאזנים אותה ויוצרים תכנית אסטרטגית ברורה ומדויקת, עובדים על מערכת האומונות שלכם, זה יוצר שילוב מעולה.

מפתח מספר 4 – ערכים

ערכים למעשה הם השורש העמוק שלכם, של אותם דברים שהם בעלי משמעות עבורכם, הם אלו שמניעים אתכם קדימה, מפעילים אתכם. כאשר אימנכם מכירים את הערכים העמוקים שלכם,  אתם  נתקעים בדרך, זה יוצר מצב של חוסר יכולת להחליט – קשה לכם להחליט ולבחור מה באמת כדאי לעשות. יחד עם זאת,  כאשר אתם יודעים ומכירים את הערכים שלכם, הרבה יותר קל לכם לעשות בחירות, לקבל החלטות ולנוע קדימה. אפשר ללמוד המון על האדם כאשר אנחנו מכירים את הערכים שלו. לכן כדי להגיע להצלחה בכל תחום, להשיג כל תוצאה וכל מטרה, זה חשוב שתהיה לנו אסטרטגיה עם מערכת אמונות תומכת ומקדמת וחשוב לצאת לדרך עם התלהבות והתרגשות אבל חשוב מאוד שנדע גם מה באמת חשוב לנו בחיים, מה הערכים שלנו. הם אלו שיקבעו את תחושת הסיפוק שלנו לאחר השגת המטרה – אם איננו יודעים באופן ברור מהם הערכים שלנו, אנחנו יכולים להגיע למצב שנשיג את התוצאה ואז נשאל את עצמנו – זה מה שיש? ערכים הם למעשה השורש של העץ.

מפתח מספר 5 - היכולת ליצור קשרים עם האנשים האחרים.

תקשורת היא אחת מתוך 7 מפתחות להגיע להצלחה אישית, עסקית, זוגית, חברתית. אנחנו לא לבד בעולם, אנחנו מוקפים באנשים אחרים בין אם מדובר באנשים קרובים או אנשים שאיננו מכירים אותם בכלל או רמת ההיכרות שלנו נמוכה איתם. היכולת שלנו לתקשר עם האחרים, ליצור חיבור נכון עם האדם בדרך הנכונה, האפקטיבית, הנעימה והמקדמת עבור שני הצדדים היא החוכמה הגדולה שעל כל אדם ללמוד לפתח – וזה לא משנה אם אנחנו מתקשרים עם בן או בת זוג שלנו, עם הילדים שלנו, עם השותפים העסקיים או חברים טובים או אנשים שאנחנו רוצים ליצור איתם קשר. אבל ידוע גם שלא כולם אותו דבר – אנחנו שונים ומשונים אחד מהשני.

כל דבר שאנחנו עושים קשור איכשהו לאנשים, סביב האנשים ולתקשורת איתם. בין אם זה לדבר עם אנשים שלא תומכים בכם ולא מבינים אתכם,  או ליצור חיבור והסכמה עם הסובבים, ליצור קשרים חדשים, סביבה חדשה ותומכת,למכור מוצרים חדשים, להעביר ערך ללקוחות, להקשיב לאנשים, או כל דבר אחר, עליכם לדעת כיצד לפתח תקשורת אפקטיבית איתם, ליצור חיבור רגשי ופיזי, להבין אילו אנשים יכולים לעזור לכם בכל דרך שהיא להשגת המטרות שלכם. את החיבור הזה אנחנו מכוונים במילה ראפור או הצטרפות בשפה העברית. ראפור מתמקד בפיתוח תקשורת אפקטיבית עם הצד השני. בקורס ה NLP  שלנו תוכלו ללמוד בהרחבה מה זה ראפור, מדוע כלי זה כל כך חשוב וגם תוכלו לקבל כלים נהדרים כיצד ליצור ראפור. למטה בדף מתחת למאמר בצד שמאל תוכלו ללחוץ על התמונה ולהיכנס לקורס הNLP הנפלא שלנו!

מפתח מספר 6 – היכולת שלנו לשמור על המצב האנרגטי – אנרגיה

מה היא אנרגיה בדיוק, כיצד אנחנו מייצרים אותה. למה היא חשובה על מנת להצליח ולהגשים את עצמנו בכל המובנים – בכל התחומים בחיים? הרי תחשבו מה יוצר אצלנו אנרגיה? אולי חלקכם יגידו אוכל, חלקכם יגידו שליטה ברגשות או שניהם ביחד, חלקכם יגידו הדרך שבה אתם חושבים... והאמת אתם צודקים – זה הכל ביחד ולא רק. אנרגיה למעשה זה המנוע שלנו שמניע אותנו קדימה. האם תוכלו לעשות פעולות גדולות ומעצימות בלי אנרגיה? אם אתם נמצאים במצב אנרגטי לא נכון? פחדים, ספקות, דאגות – כל אלו הם רק סממנים של אנרגיה נמוכה וחוסר שליטה במצב האנרגטי שלכם, בסטייט אוף מיינד לא נכון. כמובן אורח חיים שאתם מנהלים – מבחינת תזונה, פעילות גופנית, חשיבה ועוד הם תורמים לא פחות למצב האנרגטי שלכם.

תחשבו אפילו לרגע – לאיזה אנשים אתם נמשכים יותר – אלו שמקרינים אנרגיה, שמחה, אור  או לאלו שנראים לכם עייפים, בקושי מתפקדים, אין להם אף פעם כוח? התשובה היא ברורה – לסוג הראשון, כי אחרת גם אתם תרגישו עייפים וגם מתוסכלים. אנרגיה היא הכל – היא למעשה היכולת שלנו לשים את עצמנו בסטייט אוף מיינד מורם, לא משנה מה קורה סביבנו.  אם יצא לכם להיות בסביבה של אדם עם אנרגיה לא טובה, בטח הרגשתם בעצמכם לא טוב לאחר תקופה מסוימת בלי להבין מה קרה למעשה ויכול להיות שלא קרה לכם שום דבר רע באותו זמן. זו ההשפעה של האדם עליכם, של רמת האנרגיה שלו. ואני בטוחה שקרה לכם גם ההיפך – הייתם בסביבה של אדם שמח, אנרגטי, קורן ופתאום נדבקתם באנרגיה שלו.

אם יש לכם תשוקה, בניתם מערכת אמונות מתאימה וסולם ערכים שתואם לתפתחות האישית והמקצועית שלכם, יש לכם אסטרטגיה נפלאה, אבל המצב האנרגטי שלכם ירוד, האם תוכלו לייצר קשרים עם האנשים? האם תוכלו למשוך לעצמכם אנשים נכונים? ובכלל האם תוכלו להחזיק בתשוקה והתלהבות לאורך זמן אם אין לכם אנרגיה נכונה? התשובה היא לא כמובן. תשוקה והתלהבות הן אנרגיה, אנרגיה גבוהה, מדבקת, ואנשים אוהבים להיות עם אנשים שיש להם אנרגיה, תשוקה והתלהבות..

מפתח מספר 7 - שליטה ברגשות שלנו או היכולת שלנו ליצור תקשורת עם עצמנו

דיברנו על משמעות יצירת קשרים עם העולם החיצוני, עם האנשים שסביבנו, לפתח קשרים, יחסים, לנהל תקשורת, ליצור ראפור. אבל רוב האנשים שוכחים לפתח תקשורת נכונה עם עצמם, לנהל את השיחה הנכונה עם עצמם, לדעת לשלוט ברגשות שלהם שנובעים מהקולות הפנימיים והסיפורים שאנחנו מייצרים לעצמנו על סמך חוויות שונות שעברנו וחווינו. למה בדיוק הכוונה תקשורת עם עצמנו?

בואו ניזכר ונגדיר מה זה תקשורת – זה יכולת לפתח שיחה, להבין את הצד השני, להבין את המצב הרגשי שלו. בואו נתסכל על עצמנו ונשאל את עצמנו מתי בפעם האחרונה אכן ניהלנו שיחה כזו, שיחה עמוקה עם עצמנו?  מתי הקשבנו לעצמנו, מתי שאלנו את עצמנו מה אומר רגש מסוים שאנחנו חווים ועד כמה הוא משרת אותנו ומשקף את המציאות האמיתית או שזה תוצר של הפרשנות שלנו? כאשר קורה משהו – אירוע מסוים, חוויה מסוימת – נניח קיבלנו מספר פעמים דחיה או שמספר פעמים חווינו רגש של תסכול, מתי פעם אחרונה עצרנו ושאלנו את עצמנו – האם באמת דחו אותי? ואם כן דחו אותי מה זה אומר בשבילי? האם זה אומר שאני מרים ידיים או להיפך? ומה גורם לי להיות מתוסכל? מה עומד מאחורי הרגש הזה? אולי יש סיפור מסוים שאני חוזר עליו שוב ושוב במוח שלי וכתואה אני חווה שוב ושוב רגשות של דחייה ותסכול?

יכולת לנהל שיחה עם עצמנו, שיחה עמוקה זו מיומנות קריטית שעליכם לפתח וליישם בחיים. ללא ספק אתם יכולים לשלוט בכל ששת המפתחות הראשונים, אבל מספיק שיכולת שלכם לנהל שיחה עם עצמכם ולהגיע לעומק הפרשנויות והתגובות שלכם אינה טובה,זה יכול לעצור אתכם ולמנוע מכם להתקדם הלאה, לקבל את התוצאה שאתם רוצים לקבל.

אלו הם 7 מפתחות להצלחה שרוב האנשים המצילחים מיישמים בחיים שלהם על מנת לייצר הצלחה בכל תחום שתבחרו. ובואו עכשיו ניגש לעבודה. מתחת למאמר תוכלו למצוא דף עבודה עם שני מפתחות קריטיים שעליהם דיברנו כאן במאמר – אמונות וערכים. הם למעשה לב ליבה של ההצלחה. מפתחות אחרים אפשר לפתח ולשלוט בהם עם הזמן כאשר יש לכם מערכת אמונות מקדמת וערכים ברורים של מה חשוב לכם בחיים. למעשה הגדרת אמונות וערכים יעזרו לכם ליישם את כל שאר המפתחות בצורה אוטומטית וקלה יותר.

תעשו את שני התרגילים בדף העבודה, תעברו על מה שכתבתם מספר פעמים במהלך היום  ולאחר שבוע תסתכלו עד כמה למעשה מה שכתבתם משקף את המציאות. האם ישנן אמונות שכדאי לכם להוציא או להיפך להכניס לחיים, האם ישנם ערכים שכדאי לתת מקום בחיים וכאלו שפחות רלונטיים ועוד.

אם מאמר זה נגע לכם בלב ותרם לכם, אשמח אם תפרגנו בלייק, כמובן שאתם גם מוזמנים לשתף אותו לאנשים שקרובים לכם וחשוב לכם שגם הם יקבלו ערך זה.
המון בהצלחה שיהיה

דיאנה בן צבי

מנטורית להצלחה והגשמה עצמית, מאסטרית ב NLP

מאת: דיאנה בן צבי מאסטרית בNLP

מאמר זה הוא אחד מתוך עשרה מאמרים המופצים בחינם לציבור באהבה - ניתן להירשם לקבלת עשרת המאמרים. לכל מאמר מלווה סרטון וקובץ עבודה